مهمترین آداب و رسوم تایلندی ها

با اینکه كثرت از شهرهای تایلند، یک فضای نسبتا مدرن منظور می شوند اما باید اول از همه در نظر بگیریم که اکثریت جنجال آن، مردم تایلندی هستند که همه آن ها اصول و باورهای مختص به خود را دارند. سیاحت مسئولانه به ما می گوید زمانی که پا به مجمع محلی می گذاریم باید به تمام بایدها ونبایدهای مردم منزلت بگذاریم.در ادامه در مطلب راهنمای سفر به تایلند در مورد مهمترین آداب و رسوم تایلندی ها بیشتر صحبت خواهیم کرد.

مهمترین آداب و رسوم تایلندی ها

در پاتایا، بانکوک یا هر کجای دیگر در تایلند بهتر است اصول، آداب شناسی و سنت آن ها را یاد محزون و تا آنجا که می توانیم از آن ها پیروی کنیم. پس در بقا بایدها و نبایدهای سفر به تایلند آورده شده که با یاد قبض آن ها، شما و كسان تایلندی که ویزیت كنترل خواهید کرد تعطیلات خوبی را پشت سر خواهید گذاشت. به طور کلی هم اصلا تنگ دست نیست چشم به راه باشید که چه جمعیت سختی خواهد بود! مردم تایلند توریست پذیر هستند و همیشه از آن ها پذیرایی گرمی می کنند.

بایدهای سفر به تایلند

اول مهر دشمنی بزنید. یک چهره عبوس یا مجروح اصلا در تایلند تصویب نیست و خیلی مورد فتوا قرار می گیرد. زمانی که می خواهید از بین دو نفر رد شوید، شانه های خود را ریشه آورده و کمی تكریم کنید؛ این هدف پرتاب شرف است. از دیگر بایدها و نبایدهای سفر به تایلند این است که اول سعی کنید که آرام و بی تفاوت و خون گرم آرام بوده و بدخلق نشوید. تایلندی ها به «نگه رابطه داشتن چهره» باور دارند که یعنی هر شخصی در هر اثاث باید به تیررس احترام، مراقب طرز صحبت و مبادرت خود باشند. سعی کنید که همه چیز را آرام حل کنید.

اگر شخصی به حالت سلام رو به شما دو دست خود را به هم چسباند شما هم این کار را بکنید. مسلماً اگر حس آسایش نداشتید، یک عقده حقد و یک سلام ساده کفایت می کند. تایلندی ها طبق معمول این کار را به جای دست دادن و سلام کردن ادا می دهند. این عمل که به wai نامور است، به این صورت می باشد که هر چه یک نفر اكثر مورد شرف باشد، دست ها والا و ادنی بلندتر رفته و به كاربستن می شود. خیلی هم لازم نیست چشم انتظار این قضیه باشید که دستتان کجا باید قرار بگیرد. همین که دو دست شما حدودا جلوی بینی باشد برای بیشتر موقعیت ها کفایت می کند. همین که شما این کار را ادا دهید، مورد عرض تایلندی ها خواهد بود.

مهمترین آداب و رسوم تایلندی ها

نبایدهای سفر به تایلند

نسبت به تبار سلطنتی تایلند بی احترامی نشان ندهید. اگر تایلندی هایی را دیدید که به تیررس آبرو به قرمز پری سلطنتی ایستاده اند، wai می کنند یا دستشان را بالا می برند، شما هم آن را ایفا به جریان انداختن دهید. یک مثال خوب برای این زمان، در سینما است که قبل از پخش شدن فیلم می افتد.مراقب داروهایی که به اینجا می آورید باشید، برخی از کدئین ها غیر مشروع و عرفی هستند و برایتان مشکل ساز خواهد شد.

سعی کنید که به سر تایلندی ها دست نزنید. سر در این کشور مهم ترین عضو بدن است و دست زدن به بالای سر بی احترامی به حساب می آید. شاید در برخی مواقع خاص اگر با دودمان ای محرم هستید به آماجگاه محبت دستتان را به سر یک کودک بکشید اما برای نهی و امر از سوء درك متقابل سازگاری بهتر است در تمام رخت از این کار بپرهیزید. اگر در دستگاه خاصی قرار گرفتید، پای خود را کنار سر یک تایلندی نبرید. پا، اساس ترین عضو بدن است و گذاشتن آن کنار سر افراد موجب دل واپسی و بی احترامی می شود.

خانم تایلندی با پای خود به چیزی رمز نکنید. این کار آماج بی ادبی و البته تنبلی است. پس اگر می خواهید به چیزی تمثیل کنید، آن را با دست نشان دهید.کف پای خود را به سمت فرد دیگری قرار ندهید، این کار هم کمی وهن آمیز است.

پاهایتان را در مکان های باایمان دراز نکنید و کف پایتان را نشان ندهید. تایلندی ها نسبت به مذهب خود افزون حساس هستند پس در مکان های مسلمان بهتر است یا روی دوزانو بنشینید یا به گونه دیگری که کف پایتان مشخص نباشد. در این مکان ها ایضاً پنهان سازی کلاه درست نیست.

مهمترین آداب و رسوم تایلندی ها

از دست چپ خود برای دست دادن یا دادن چیزی به کسی استفاده نکنید. در فرهنگ تایلندی ها از دست چپ برای رفتن به سرو سالم مصرف می شود و به همین دلیل باید دست دادن را حتما با دست راست اجرا دهید.در داخل خانه های تایلندی ها، کفش هایتان را در بیاورید. تایلندی ها هم مثل ما روی خانه هایشان حساس هستند و به همین دلیل اگر به خانه شخصی دعوت شدید، حواستان باشد که قبل از وارد شدن کفشتان را در بیاورید. بهتر است حتی قبل از ورود به برخی از مکان ها آشنا پیرایشگاه و لوكس فروشی ها نیز از قبل معاینه کنید که ببنید آیا نیاز است که بدون کفش وارد شوید یا این مطلب مهم نیست.

از سوت زدن در شب بپرهیزید

تایلندی ها بر این باورند که شخصی که شب ها سوت می زند، می خواهد ارواح خبیثه را فرا بخواند.از دیگر بایدها و نبایدهای سفر به تایلند این است که اگر می خواهید با دست به شخصی بگویید که «بیا»، کف دست را نباید به سمت بالا بگیرید؛ در چنین شرایطی کف دست را رو به اساس نژند و تمثیل را اجرا دهید. زمانی که کف دست شما رو به بالاست در اكثر بخش های تایلند به این درون مایه تمثیل می کند که شما عصبی اندوهناك هستید و این کار به آدرس یک ژست مهاجم مربوط به تهاجم در نظر محزون می شود.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *